MR TAY TIAN HOE, RICHARD

Executive Chairman & Group Managing Director

Mr Richard Tay is the Executive Chairman & Group Managing Director of YHI International Limited and the key founder of our Group. He is a member of our Nominating Committee.

He has more than 43 years of business experience in the area of sales and distribution of automotive products. He is responsible for formulating the overall business strategies and policies for our Group, including the development and growth of our distribution and manufacturing operations.

Under his stewardship, Mr Tay has led the development and growth of our alloy wheels manufacturing business. He is a member of the Singapore Institute of Directors. He was appointed to the Board on 26 August 2000 and last re-appointed on 26 April 2018.

MR TAY TIANG GUAN

Executive Director

Mr Tay Tiang Guan is the Executive Director of our Group. He has more than 38 years of business experience and has extensive knowledge in the automotive and industrial products industry.

He is responsible for the Group’s operations in ASEAN and overseeing the business development and operational management of our tyre and industrial product distribution business. He is a member of the Singapore Institute of Directors. He was appointed to the Board on 26 August 2000 and was last re-appointed on 28 April 2016.

MR HENRY TAN SONG KOK

Lead Independent Director

Mr Henry Tan was appointed to the Board on 22 May 2003 and was re-appointed on 26 April 2018. He currently chairs the Audit Committee and is a member of our Remuneration Committee and Nominating Committee. He is the Group CEO & Chief Innovation Officer of Nexia TS Public Accounting Corporation and the Nexia TS Pte Ltd. He was the past Asia Pacific Regional Chairman and board member of Nexia International.

He holds directorship for several companies. He is a director of China New Town Development Co Ltd, BH Global Corporation Limited & Yinda Infocomm Limited. He is Chairman of the Nanyang Business School Alumni Advisory Board of NTU and Council Member of Institute of Singapore Chartered Accountants (ISCA) .

Mr Tan graduated with a First Class Honours Degree in Accountancy from the National University of Singapore. He is a Fellow of the Institute of Singapore Chartered Accountants, Institute of Chartered Accountants in Australia and New Zealand , CPA Australia and Insolvency Practitioners Association of Singapore Ltd and Singapore Institute of Directors and a member of Institute of Internal Auditors, Inc (Singapore Chapter) and Singapore Institute of Accredited Tax Professional Limited..

MR YUEN SOU WAI

Independent Director

Mr Yuen Sou Wai was appointed to the Board on 22 May 2003 and re-designated as an Independent Director from Non-
Executive Director on 25 February 2014 and was last re-appointed as Independent Director on 26 April 2017. He currently chairs the Remuneration Committee and is a member of the Audit Committee, Nominating Committee.

He was formerly our Group Chief Financial Officer as well as Executive Director responsible for the Group’s operations in Australia, New Zealand, Italy, United States America (USA) and Canada before his appointment as a Non-Executive Director on 1 September 2009.

Mr Yuen is presently the Lead Independent Director as well as the Chairman of the Audit Committee at Huationg Global limited which is listed on Catalist of the SGX-ST.

He has more than 36 years of broad based financial management experiences in various large local and global multinational companies. He had held several senior financial positions including Chief Financial Officer, Regional Finance Director and Group Controller in the Asia Pacific region.

Mr Yuen holds a Master in Business Administration Degree from the University of Leicester, United Kingdom. He is a Fellow of the Chartered Institute of Management Accountants of the United Kingdom, a Fellow of the Institute of Singapore Chartered Accountants and a member of the Singapore Institute of Directors.

MR PHUA TIN HOW

Independent Director

Mr Phua Tin How was appointed to the Board on 22 May 2003 and was last re-appointed on 25 April 2017. He currently chairs the Nominating Committee and is a member of our Audit Committee and Remuneration Committee.

Mr Phua held senior appointments in the public service before becoming Group President and CEO of the DelGro Group of companies and the Singapore Bus Services respectively from 1994 to 2003. He is also a director of several companies in Singapore, with the latest appointment as Independent Director & Non- Executive Chairman of Valuemax Group Limited in Oct 2013.

He holds an MBA from INSEAD, France and a Bachelor of Science (Hons) Degree from the University of Singapore.